2021 Sussex Open Results

Category: Results
Published on Saturday, 27 November 2021 20:46
Written by Super User
Hits: 1800

Men's Epee

(Best U18 - Finlay Larks

Best Vet - Stephen Munn)
 
 Rank  Name  First name  Club 
 1   DE SWARTE--DANKO   Lionel   LONDON FENCING CLUB 
 2   RUSEV   Rosislav   BRIXTON FENCING CLUB 
 3   JOYNER   Joe   GRAVESHAM FENCING CLUB 
 3   MITCHELL   Sam   ABINGDON VALE FENCING CLUB 
 5   CARR   David   TENTERDEN SWORDS 
 6   RUSSELL   Finn   CRAWLEY SWORD CLUB 
 7   PILGRIM   Oliver   CRAWLEY SWORD CLUB 
 8   FORD   Michael   WHITCHURCH FENCING CLUB 
 9   YERUBAYEV   Alibek   CHELSEA FENCING CLUB 
 10   MUNN   Stephan   HAVERSTOCK FENCING CLUB 
 11   PALMER   Harry   TOUCHE FENCING CLUB 
 12   FENTON   Laurence   BRIGHTON & HOVE FENCING CLUB 
 13   DELAFONTAINE   Thibault   OXFORD UNIVERSITY FENCING CLUB 
 14   GOWEN   James   OUNDLE PETERBOROUGH & STAMFORD EPEE CLUB 
 15   LARKS   Finlay   LEWES FENCING CLUB 
 16   BARLOW   Oliver   NEW ASH GREEN EPEE CLUB 
 17   TITMUSS   Max   ARMY FENCING UNION 
 18   MILLER   Daniel   BRISTOL WHITE EAGLE FENCING CLUB 
 19   DAVID   Matthew   WIMBLEDON FENCING CLUB 
 20   SMITH   Andrew   CHELMSFORD FENCING CLUB 
 21   BEADLE   Peter   CHICHESTER FENCING CLUB 
 22   PINK   Simon   SALLE PAUL 
 23   JORDAN   Philip   SALLE PAUL 
 24   LEE   Seb   WELLINGTON SWORDS 
 25   GODBEHERE   Samuel   STOURBRIDGE FENCING CLUB 
 26   ELLIOTT   Robin   CHICHESTER FENCING CLUB 
 27   BOARDMAN   Colin   EASTBOURNE FENCING CLUB 
 28   RICHARDSON   Mark   WIMBLEDON FENCING CLUB 
 29   MANSFIELD   Ethan   CHICHESTER FENCING CLUB 
 30   FLEMING-FIDO   James   SITTINGBOURNE SWORDS FENCING CLUB 
 31   DE BURGH   Etienne   HAVERSTOCK FENCING CLUB 
 32   JACKSON   Nicholas   CRAWLEY SWORD CLUB 
 33   STEINER   Adam   HAVERSTOCK FENCING CLUB 
 34   NAWROCKI   Dominik   READING FENCING CLUB 
 34   WILLMOTT   Paul   NORTHAMPTON FENCING CLUB 
 36   HYDE   John   TENTERDEN SWORDS 
 37   BAKER   Jeremy   SALLE PAUL 
 38   SHANNON   James   CLUB ESCRIME WINCHESTER 
 39   VON WESTARP   Alard   SEACOURT FENCING CLUB 
 40   VICTORY   David   WELSH VETERANS 
 41   MCKAY   David   BATH SWORD CLUB 
 42   COOPER   Daniel   LEWES FENCING CLUB 
 43   LAKELAND   Nicholas   LONDON FENCING CLUB 
 44   DISHMAN   Ben   BATH SWORD CLUB 
 45   BRAUND   Rory   LEWES FENCING CLUB 
 46   EVANS   Mark   COLCHESTER & DISTRICT FENCING CLUB 
 47   KIHLSTROM   William   LEWES FENCING CLUB 
 48   SCHOFIELD   Timothy   GUILDFORD FENCING CLUB 
 49   ELDRIDGE   Colin   CHICHESTER FENCING CLUB 
 50   MILLS   Guy   CAMBRIDGESHIRE FENCING CLUB 
 51   BRAUND   Finley   LEWES FENCING CLUB 
 52   WHELAN   Jim   PORTSLADE FENCING CENTRE 
 53   HOODLESS   William   READING FENCING CLUB 
 54   FOX   Simon   LEWES FENCING CLUB 
 55   LEWIS   Joash   PORTSMOUTH & SOUTHSEA 

 

Women's Epee

(Best U18 - Verity Clements

Best Vet - Christine Steiner)
 
Rank  Name  First name  Club 
 1   BARNES   Rachel   MUCH WENLOCK FENCING CLUB 
 2   MAYLE   Rebecca   READING FENCING CLUB 
 3   CLEMENTS   Verity   GREATER MANCHESTER FENCING 
 3   LAWSON   Danielle   MALVERN HILLS SWORD FENCING 
 5   STEINER   Christine   HAVERSTOCK FENCING CLUB 
 6   HIDE   Victoria   NEWCASTLE FENCING CLUB 
 7   ONAY   Eda   MALVERN HILLS SWORD FENCING 
 8   DALLA PRIA   Alessia   LONDON FENCING CLUB 
 9   POWELL   Alexandra   MALVERN HILLS SWORD FENCING 
 10   RENZIEHAUSEN   Rebecca   UNATTACHED 
 11   RADFORD   Amy   MALVERN HILLS SWORD FENCING 
 12   HOLLAND   Gabrielle   CRAWLEY SWORD CLUB 
 13   TOWNSEND   Katherine   MALVERN HILLS SWORD FENCING 
 14   MITCHELL   Georgina   MALVERN HILLS SWORD FENCING 
 15   KELLY FALKE   Sabina   ABINGDON VALE FENCING CLUB 
 16   BOTTOMS   Lindsay   SALLE PAUL 
 17   THOULESS   Helen   BRIXTON FENCING CLUB 
 18   STANLEY   Rebecca   LEWES FENCING CLUB 
 19   ASSASSA   Katie   MALVERN HILLS SWORD FENCING 
 20   ONIYE   Margarette   HAVERSTOCK FENCING CLUB 
 21   UFF   Susan   BATH SWORD CLUB 
 22   LEWANDOWSKA   Magdalena   COLCHESTER & DISTRICT FENCING CLUB 
 23   CLARKE   Heather   WICKFORD FENCING CLUB 
 24   BOWLEY   Della   LEWES FENCING CLUB 
 25   OLLIVER   Emily   WORTHING FENCING CLUB 
 26   SIMMONDS   Constance   ABINGDON VALE FENCING CLUB 
 27   HATFIELD   Natalie   MALVERN HILLS SWORD FENCING 
 28   DU   Juan   LEWES FENCING CLUB 
 29   COOPER   Clementine   SALLE PAUL 
 30   MORRIS   Jennifer   PORTSMOUTH & SOUTHSEA 
 31   TSIMELZON   Julia   DREAM FENCING ACADEMY 
 32   FREEMAN   Abbie   MILLFIELD 
 33   MASON   Mariette   SALLE PAUL 
 34   SAPETSCHNIG   Alexandra   CAMBRIDGESHIRE FENCING CLUB 
 35   MORRIS   Gemma   KNIGHTSBRIDGE FENCING CLUB 
 36   KIY   Eleanor   CRAWLEY SWORD CLUB 
 37   MEHEUT   Veronique   PORTSMOUTH & SOUTHSEA 
 38   COUTTS   Natalie   HAVERSTOCK FENCING CLUB 

 

Women's Foil

(Best U18 - Amelia Ward
 
Best Vet - Marion Thomas)
 
Rank  Name  First name  Club 
 1   SILK   Georgia   NEWHAM SWORDS 
 2   GOODCHILD   Emily   ZFW FENCING CLUB 
 3   CAMPBELL   Chloe   DUNBLANE FENCING CLUB 
 3   WARD   Amelia   CRAWLEY SWORD CLUB 
 5   SCHWAB   Carolyn   SALLE HOLYROOD 
 6   SMYTH   Hannah   FENCERS CLUB LONDON 
 7   CHAI   Emily   FENCERS CLUB LONDON 
 8   KWA   Katherine   SARUM SWORDS 
 9   BRES   Aleksandra   BATTERSEA FOIL 
 10   KNOWLES   Alice   UNATTACHED 
 11   POIL   Georgia   ALDERSHOT FENCING CLUB 
 12   CRAIG   Rhiannon   HEREFORDSHIRE FENCING CLUB 
 13   WHITAKER   Rosie   CHICHESTER FENCING CLUB 
 14   THOMAS   Marion   COBHAM FENCING CLUB 
 15   LIS   Danielle   KINGSTON FENCING CLUB 
 16   CSERNY   Erika   SALLE BOSTON 
 17   CLERC   Julie   BRISTOL FENCING CLUB 
 18   UFF   Susan   BATH SWORD CLUB 
 19   MEHRA   Sophie   ZFW FENCING CLUB 
 20   BOTSFORD   Laura   SAXON FENCING CLUB 
 21   LAW   Zoe   SALLE BOSTON 
 22   TOWNSEND   Dawn   UNATTACHED 
 23   ALI   Zara   SALLE BOSTON 
 24   SPEER   Joanna   CLUB ESCRIME WINCHESTER 
 25   BACCHUS   Brigitte   CLUB ESCRIME WINCHESTER 
 26   THOULESS   Helen   BRIXTON FENCING CLUB 
 27   SCHAUER   Lily   ZFW FENCING CLUB 
 28   HOLLAND   Eva   SHORTLAND HOUSE FENCING CLUB 
 28   NERMOND   Oriane   SALLE BOSTON 
 30   WORMAN   Gillian   SAXON FENCING CLUB 
 31   BEGBOUR   Natasha   CLUB ESCRIME WINCHESTER 
 32   MORRIS   Jennifer   PORTSMOUTH & SOUTHSEA 
 33   TOWNSEND   Katherine   MALVERN HILLS SWORD FENCING 
 34   WOODHOUSE   Katie   CRAWLEY SWORD CLUB 
 35   HO   Sophie   TENTERDEN SWORDS 
 36   KEZIBAN   Alisa   CLUB ESCRIME WINCHESTER 
 37   CARELESS   Winifred   CLUB ESCRIME WINCHESTER 
 37   TYE   Teresa   CLUB ESCRIME WINCHESTER 

 

Men's Foil

(Best U18 - Alexander Cupper
 
Best Vet - Nicholas Mort)
 
Rank  Name  First name  Club 
 1   JANDA   Michaå‚   ZFW FENCING CLUB 
 2   PEGGS   Benjamin   FENCERS CLUB LONDON 
 3   ABRAHAMS   Matthew   ZFW FENCING CLUB 
 3   JOLLEY   Isaac   CHICHESTER FENCING CLUB 
 5   RIDSDALE   Ethan   CARDIFF ACADEMY OF FENCING 
 6   JONES   Alexander   SALLE BOSTON 
 7   MICHAUT   Loic   BATTERSEA FOIL 
 8   HURST   Jake   SALLE BOSTON 
 9   DEAMER   Euan   CRAWLEY SWORD CLUB 
 9   GUENNOU   Louis   FENCERS CLUB LONDON 
 11   MOLLARD   Christopher   SALLE BOSTON 
 12   BROSNAN   James   CHAMPION CLUB 
 13   LIM   Alex   SALLE BOSTON 
 14   LAGATTOLLA   Raffaele   SAXON FENCING CLUB 
 15   DAVIES   Jack   WREXHAM FENCING CLUB 
 16   DEAMER   Luke   CRAWLEY SWORD CLUB 
 17   TURKI OWAIDA   Ali   FENCERS CLUB LONDON 
 18   CUPPER   Alexander   MILLFIELD 
 19   CANN   Thomas   UNATTACHED 
 20   STILLMAN   Patrick   CYRANO FENCING CLUB 
 21   KERR   Joseph   COCKS MOORS WOODS FENCING CLUB 
 22   PORTER   Kyran   FENCERS CLUB LONDON 
 23   MORT   Nicholas   SAXON FENCING CLUB 
 24   TAKLE   Douglas   COBHAM FENCING CLUB 
 25   YOUNGBLOOD   Henry   FENCERS CLUB LONDON 
 26   GRAY   Harry   CHICHESTER FENCING CLUB 
 27   ADELEKE   Keir   NEWHAM SWORDS 
 28   O'HARA   Oscar   CHICHESTER FENCING CLUB 
 29   RICHARDS   Thomas   SALLE BOSTON 
 30   JAMES   Thomas   MALLARD FENCING CLUB 
 31   DEVITT   Ronnie   CYRANO FENCING CLUB 
 32   JURAS   Danielius   NEWHAM SWORDS 
 33   SADIQ   Hussain   CHAMPION CLUB 
 34   HUCKLE   Benjamin   MILLFIELD 
 35   THOMAS   Ivor   CRAWLEY SWORD CLUB 
 36   SMEATON   Carl   SARUM SWORDS 
 37   CONTRACTOR   Khalam   NEWHAM SWORDS 
 38   CREES   Ashley   SALLE PAUL 
 39   KEOGH   George   SALLE PAUL 
 40   CHENG   Freddie   COBHAM FENCING CLUB 
 41   SMITH   Leo   BRIGHTON & HOVE FENCING CLUB 
 42   PICTON TULLY   Harri   SALLE PAUL 
 43   WHELAN   Jim   PORTSLADE FENCING CENTRE 
 44   CRAWSHAW   Matthew   UNATTACHED 
 45   CARTER   Martin   OXFORD FENCING CLUB 
 46   LENNARD   Peter   CAMBRIDGESHIRE FENCING CLUB 
 46   PAGE   Darren Lee   CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 48   ANSARI   Ayaan   BATTERSEA FOIL 
 49   STREVENS   Jonathan   HEREFORDSHIRE FENCING CLUB 
 50   HEAL   Alexander   ZFW FENCING CLUB 
 51   SUNG   Velota   BIRMINGHAM FENCING CLUB 
 52   LAW   Zed   COBHAM FENCING CLUB 
 53   AYANWALE   Kola   SALLE PAUL 
 54   CAUSTON   Brian   BRIGHTON & HOVE FENCING CLUB 
 55   TALBOT   Alexander   CLUB ESCRIME WINCHESTER 
 56   YEUNG   Kwan On Samuel   UNATTACHED 
 57   PARASCHIV   Victor   ANGELS LONDON FENCING CLUB 
 58   BAILLACHE   Paul   CYRANO FENCING CLUB 
 58   KEW   Tea   LONDON FENCING CLUB 
 60   BRASTED   Christopher   LONDON FENCING CLUB 
 61   FREEBORN   Alex   WELSH VETERANS 

 

Men's Sabre

(Best U18 - Aaryn Barnes
 
Best Vet - Mick Fletcher)
 
Rank  Name  First name  Club 
 1   TWINE   Daniel   CAMBRIDGE UNIVERSITY FENCING CLUB 
 2   VARLEY   Alexander   GUERNSEY EN GARDE 
 3   MITCHELL-ROWE   Decordoba   BLACKHEATH FENCING CLUB 
 3   SHEPHERD-FOSTER   Philip   MX FENCING CLUB 
 5   MARTIN   James   MX FENCING CLUB 
 6   FLETCHER   Nick   CAMDEN FENCING CLUB 
 7   NASH   Rubin   CAMDEN FENCING CLUB 
 8   HO   Yu Tat   UNATTACHED 
 9   BURKE   Timothy   BRISTOL BLADES FENCING CLUB 
 10   WALWYN   Nathanael   REGENT FENCING CLUB 
 11   LE MAITRE   James   EXETER UNIVERSITY FENCING CLUB 
 12   KLEIN   Oskar James   CAMBRIDGE UNIVERSITY FENCING CLUB 
 13   BARNES   Aaryn   ESPADA FENCING CLUB 
 14   BARKER   Christopher   BARTI DDU FENCING CLUB 
 15   DROMGOOLE   Somerset   BIRMINGHAM FENCING CLUB 
 16   HARRIS   George   KINGSTON FENCING CLUB 
 17   DING   Gelun   CAMDEN FENCING CLUB 
 18   BASTON-HALL   Tony   ABINGDON VALE FENCING 
 19   TSAO   Jasper   DREAM FENCING ACADEMY 
 20   COMPTON   Michael   COTSWOLD FENCING CLUB 
 21   LATHWELL   Peter   EXETER UNIVERSITY FENCING CLUB 
 22   ALEXANDER   Kevin   KINGSTON FENCING CLUB

 

Women's Sabre

(Best U18 - Amber Mc Auley
 
Best Vet - Lynn Williams)
 
 
Rank  Name  First name  Club 
 1   LEOW   Anna Ying Ying   CAMBRIDGE UNIVERSITY FENCING CLUB 
 2   MAILEY   Alexandra   RAF FENCING UNION 
 3   MCAULEY   Amber   MX FENCING CLUB 
 3   WILLIAMS   Lynn   STORT VALLEY SABRE CLUB 
 5   SAPETSCHNIG   Alexandra   CAMBRIDGESHIRE FENCING CLUB 
 6   WILCZYK   Lucy   CAMBRIDGE UNIVERSITY FENCING CLUB